Cea mai mare pisică de mare de apă dulce din lume

Cea mai mare pisică de mare de apă dulce din lumeCea mai mare pisică de mare de apă dulce din lume a fost prinsa de satenii cambodgieni de pe râul Mekong. Ea are aproximativ 4 metri, cântăreşte aproximativ 300 de kilograme si este o specie de stingray, cel mai mare peşte de apă dulce din lume cunoscut vreodată.

Vezi video:

Numele dat de cercetatori este  Boramy – care înseamnă „lună plină” în limba khmeră – din cauza formei ei rotunde.

Lista completă a câștigătorilor Cannes 2022

Festivalul de Film de la CannesCastigatorii editiei cu numarul 75 a Festivalului de film de la Cannes au fost prezentati in cadrul festivitatii de sambata, 28 mai 2022.

Lista câștigătorilor Cannes 2022

Trofeul Palme d’Or: “Triangle of Sadness”, de Ruben Ostlund

Marele Premiu al Juriului: “Stars at Noon”, de Claire Denis, şi “Close”, de Lukas Dhont

Premiul Juriului: “Le Otto Montagne”, de Felix Van Groeningen şi Charlotte Vandermeersch, şi “Eo”, de Jerzy Skolimowski

Premiul aniversar al Juriului pentru a 75-a ediţie : “Tori & Lokita”, de Jean-Pierre şi Luc Dardenne

Premiul pentru regie: Park Chan-wook (“Decision to Leave”)

Premiul pentru scenariu: Tarik Saleh (“Boy From Heaven”)

Premiul de interpretare feminină: Zar Amir Ebrahimi (“Holy Spider”)

Premiul de interpretare masculină: Song Kang-ho (“Broker”)

Trofeul Camera d’Or: “War Pony”, de Gina Gammell şi Riley Keough

Menţiune specială Camera d’Or: “Plan 75”, de Hayakawa Chie

Trofeul Palme d’Or pentru scurtmetraj: “The Water Murmurs”, de Jianying Chen

Menţiune specială pentru scurtmetraj: “Lori”, de Abinash Bikram Shah

Palme d’Or onorific: Forest Whitaker şi Tom Cruise.

Premiile Oscar 2022 – Lista completă a câştigătorilor

Premiile OscarCeremonia premiilor Oscar a avut loc, duminică seară, 27 martie 2022, la Dolby Theater. Vedetele au purtat panglici albastre sau galbene, în semn de susţinere pentru refugiaţii din Ucraina şi din lume.

“CODA” de Sian Heder a fost desemnat cel mai bun film la cea de-a 94-a ediţie a galei premiilor Academiei Americane de Film.

Lista completă a câştigătorilor:

Cel mai bun film: “Belfast”, “CODA”, “Don’t Look Up”, “Drive My Car”, “Dune”, „King Richard”, „Licorice Pizza”, „Nightmare Alley”, “The Power of the Dog”, “West Side Story”

Cel mai bun regizor: Kenneth Branagh („Belfast”), Ryûsuke Hamaguchi (“Drive My Car”), Paul Thomas Anderson („Licorice Pizza”), Jane Campion („The Power of the Dog”), Steven Spielberg („West Side Story”)

Cea mai bună actriţă: Jessica Chastain („The Eyes of Tammy Faye”), Olivia Colman („The Lost Daughter”), Penélope Cruz („Parallel Mothers”), Nicole Kidman („Being the Ricardos”), Kristen Stewart („Spencer”)

Cel mai bun actor: Javier Bardem (“Being the Ricardos”), Benedict Cumberbatch (“The Power of the Dog”), Andrew Garfield (“Tick, Tick … Boom!”), Will Smith (“King Richard”), Denzel Washington (“The Tragedy of Macbeth”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar: Jessie Buckley (“The Lost Daughter”), Ariana DeBose (“West Side Story”), Judy Dench (“Belfast”), Kirsten Dunst (“The Power of the Dog”), Aunjanue Ellis (“King Richard”)

Cel mai bun actor în rol secundar: Ciarán Hinds (“Belfast”), Troy Kotsur (“CODA”), Jesse Plemons (“The Power of the Dog”), J.K. Simmons (“Being the Ricardos”), Kodi Smit-McPhee (“The Power of the Dog”)

Cel mai bun scenariu original: Kenneth Branagh – “Belfast”, Adam McKay, David Sirota – „Don’t Look Up”, Zach Baylin – „King Richard”,  Paul Thomas Anderson – „Licorice Pizza”, Eskil Vogt, Joachim Troer  “The Worst Person in the World”.

Cel mai bun scenariu adaptat: Siân Heder – „CODA”, Ryûsuke Hamaguchi, Takamasa Oe“ – „Drive My Car”, Jon Spaihts, Denis Villeneuve, Eric Roth – „Dune”, Maggie Gyllenhaal – „The Lost Daughter”, Jane Campion“ – The Power of the Dog”.

Cel mai bun lungmetraj internaţional: „Drive My Car” (Japonia), „Flee” (Danemarca), „The Hand of God” (Italia), „Lunana: A Yak in the Classroom” (Butan), „The Worst Person in the World” (Norvegia)

Cel mai bun lungmetraj de animaţie: „Encanto”, „Flee”, „Luca”, „The Mitchells vs. the Machines”, „Raya and the Last Dragon”

Cel mai bun lungmetraj documentar: „Ascension”, „Attica”, „Flee”, „Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised)”, „Writing With Fire”

Cea mai bună imagine: Greig Fraser (“Dune”) , Dan Laustsen (“Nightmare Alley), Ari Wegner („The Power of the Dog), Bruno Delbonnel,  („The Tragedy of Macbeth), Janusz Kamiński („West Side Story”)

Cel mai bun montaj: „Don’t Look Up”, „Dune”, „King Richard”, „The Power of the Dog”, „Tick, Tick … Boom!”

Cel mai bun sunet: „Belfast”, „Dune”, „No Time to Die”, „The Power of the Dog”, „West Side Story”

Cele mai bune efecte vizuale„Dune”, „Free Guy”, „No Time to Die”, „Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings”, „Spider-Man: No Way Home”

Machiaj şi coafură: „Coming 2 America”, „Cruella”, „Dune”, „The Eyes of Tammy Faye”, „House of Gucci”

Cele mai bune costumeJenny Beavan – „Cruella”, Massimo Cantini Parrini şi Jacqueline Durran – „Cyrano”,  Jacqueline West and Robert Morgan – „Dune”, Luis Sequeira – „Nightmare Alley”, Paul Tazewell – „West Side Story”

Cântec original: „Be Alive” („King Richard”), Beyoncé Knowles-Carter, Dixson, „Dos Oruguitas” („Encanto”), Lin-Manuel Miranda, “Down to Joy” (“Belfast”), Van Morrison, “No Time to Die” (“No Time to Die”), Billie Eilish, Finneas O’Connell, “Somehow You Do” (“Four Good Days”), Diane Warren

Cea mai bună coloană sonoră: Nicholas Britell – „Don’t Look Up”, Hans Zimmer – „Dune”, Germaine Franco – „Encanto” , Alberto Iglesias – „Parallel Mothers”, Jonny Greenwood – „The Power of the Dog”

Design de producţie: „Dune”, „Nightmare Alley”, „The Power of the Dog”, „The Tragedy of Macbeth”, „West Side Story”

Cel mai bun scurtmetraj live-action: „Ala Kachuu – Take and Run”, „The Dress”, „The Long Goodbye”, „On My Mind”, „Please Hold”

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie: „Affairs of the Art”, „Bestia”, „Boxballet”, „Robin Robin”, „The Windshield Wiper”

Cel mai bun scurtmetraj documentar: „Audible”, „Lead Me Home”, „The Queen of Basketball”, „Three Songs for Benazir”, „When We Were Bullies”

Ediţia a 94-a a ceremoniei Oscar a avut loc la Los Angeles’ Dolby Theatre. Spectacolul a fost transmis în direct pe ABC şi în România de VOYO.

Producătorul galei a fost Will Packer iar regizor Glenn Weiss, care a realizat ultimele şase ediţii.

Castigatorii Festivalului de muzica SANREMO 2022

Cântăreţii Mahmood & Blanco au câştigat, sâmbătă  05 februarie 2022, trofeul Festivalului cântecului italian de la Sanremo 2022, ediţia 72, cu melodia „Brividi”. 




Ceilalţi artişti clasificaţi în finala Sanremo 2022 au fost: Irama, Sangiovanni, Emma, Massimo Ranieri, Dargen D’Amico, Michele Bravi, Matteo Romano, Fabrizio Moro, Aka 7even, Achille Lauro feat. Harlem Gospel Choir, Noemi, Ditonellapiaga e Rettore, Rkomi, Iva Zanicchi, Giovanni Truppi, Highsnob şi Hu, Yuman, Le Vibrazioni, Giusy Ferreri, Ana Mena, Tananai.

Melodia câştigătoare va reprezenta Italia la ediţia de anul acesta a Eurovision Song Contest de la Torino.

Castigatorii premiilor Globurile de Aur 2022

Golden Globe AwardsCastigatorii premiilor Globurile de Aur  2022, editia cu numarul 79, au fost desemnati in cadrul galei speciale care a avur loc la Los Angeles.

Trofeele pentru 25 de categorii – film și televiziune – sunt acordate în urma votului celor aproximativ 110 membri ai Asociației Presei Străine de la Hollywood. Câștigătorii au fost anunțați prin intermediul social media.

FILM

Cel mai bun film – dramă: “Belfast”, “CODA”, “Dune”, “King Richard”, ”The Power of the Dog” – câștigător

Cel mai bun film – comedie/ musical: ”Cyrano”, “Don’t Look Up”, “Licorice Pizza”, “Tick, Tick … Boom!”, “West Side Story” – câștigător

Cea mai bună actriță într-un film – dramă: Jessica Chastain – “The Eyes of Tammy Faye”, Olivia Colman – “The Lost Daughter”, Nicole Kidman – “Being the Ricardos” – câștigătoare, Lady Gaga – “House of Gucci”, Kristen Stewart – “Spencer”

Cel mai bun actor într-un film – dramă: Mahershala Ali – “Swan Song”, Javier Bardem – “Being the Ricardos”, Benedict Cumberbatch – “The Power of the Dog”, Will Smith – “King Richard” – câștigător, Denzel Washington – “The Tragedy of Macbeth”

Cea mai bună actriță într-un film – comedie/ musical: Marion Cotillard – “Annette”, Alana Haim – “Licorice Pizza”, Jennifer Lawrence (“Don’t Look Up”, Emma Stone – “Cruella”, Rachel Zegler – “West Side Story” – câștigătoare

Cel mai bun actor într-un film – comedie/ musical: Leonardo DiCaprio – “Don’t Look Up”, Peter Dinklage – “Cyrano”, Andrew Garfield – “Tick, Tick … Boom!” – câștigător, Cooper Hoffman – “Licorice Pizza”, Anthony Ramos – “In the Heights”

Cea mai bună actriță în rol secundar într-un film: Caitríona Balfe – “Belfast”, Ariana DeBose – “West Side Story” – câștigătoare, Kirsten Dunst – “The Power of the Dog”, Aunjanue Ellis – “King Richard”, Ruth Negga – “Passing”

Cel mai bun actor în rol secundar într-un film: Ben Affleck – “The Tender Bar”, Jamie Dornan – “Belfast”, Ciarán Hinds – “Belfast”, Troy Kotsur – “CODA”, Kodi Smit-McPhee – “The Power of the Dog” – câștigător

Cel mai bun regizor: Kenneth Branagh – ”Belfast”, Steven Spielberg – ”West Side Story”, Jane Campion – ”The Power of the Dog” – câștigător, Maggie Gyllenhaal – „The Lost Daughter”, Denis Villeneuve – “Dune”

Cel mai bun scenariu: Paul Thomas Anderson – “Licorice Pizza”, Kenneth Branagh – “Belfast” – câștigător, Jane Campion – “The Power of the Dog”, Adam McKay – “Don’t Look Up”, Aaron Sorkin – “Being the Ricardos”

Cel mai bun film de animație: “Encanto” – câștigător, “Flee”, “Luca”, “My Sunny Maad”, “Raya and the Last Dragon”

Cel mai bun film în limbă străină: “Compartment No. 6” (Finlanda – Rusia), “Drive My Car” (Japonia) – câștigător, “The Hand of God” (Italia), “A Hero” (Iran), “Parallel Mothers” (Spania)

Cea mai bună coloană sonoră: “The French Dispatch” – Alexandre Desplat, “Encanto” – Germaine Franco, “The Power of the Dog” – Jonny Greenwood, “Parallel Mothers” – Alberto Iglesias, “Dune” – Hans Zimmer – câștigătoare

Cel mai bun cântec original: “Be Alive” din “King Richard” – Beyoncé Knowles-Carter, Dixson; “Dos Orugitas” din “Encanto” – Lin-Manuel Miranda; “Down to Joy” din “Belfast” – Van Morrison, “Here I Am (Singing My Way Home)” din “Respect” – Jamie Alexander Hartman, Jennifer Hudson, Carole King; “No Time to Die” din “No Time to Die” – Billie Eilish, Finneas O’Connell – câștigător.

TELEVIZIUNE

Cel mai bun serial – dramă: “Lupin”, “The Morning Show”, “Post”, “Squid Game”, “Succession” – câștigător

Cel mai bun serial – comedie/ musical: “The Great”, “Hacks” – câștigător, “Only Murders in the Building”, “Reservation Dogs”, “Ted Lasso”

Cea mai bună miniserie/ film de televiziune: “Dopesick”, “Impeachment: American Crime Story”, “Maid”, “Mare of Easttown”, “The Underground Railroad” – câștigătoare

Cea mai bună actriță într-o miniserie sau film de televiziune: Jessica Chastain – “Scenes From a Marriage”, Cynthia Erivo – “Genius: Aretha”, Elizabeth Olsen – “WandaVision“, Margaret Qualley – “Maid”, Kate Winslet – “Mare of Easttown” – câștigătoare

Cel mai bun actor într-o miniserie sau film de televiziune: Paul Bettany – “WandaVision”, Oscar Isaac – “Scenes From a Marriage”, Michael Keaton – “Dopesick” – câștigător, Ewan McGregor – “Halston”, Tahar Rahim – “The Serpent”

Cea mai bună actriță într-un serial – dramă: Uzo Aduba – “In Treatment”, Jennifer Aniston – “The Morning Show”, Christine Baranski – “The Good Fight, Elisabeth Moss – “The Handmaid’s Tale”, Mj Rodriguez – “Pose” – câștigătoare

Cel mai bun actor într-un serial – dramă: Brian Cox – “Succession”, Lee Jung-jae  – “Squid Game”, Billy Porter – “Pose”, Jeremy Strong – “Succession” – câștigător, Omar Sy – “Lupin”

Cea mai bună actriță într-un serial – comedie/ musical: Hannah Einbinder – “Hacks”, Elle Fanning – “The Great”, Issa Rae – “Insecure”, Tracee Ellis Ross – “Black-ish”, Jean Smart – “Hacks” – câștigătoare

Cel mai bun actor într-un serial – comedie/ musical: Anthony Anderson – “Black-ish”, Nicholas Hoult – “The Great”, Steve Martin – “Only Murders in the Building”, Martin Short – “Only Murders in the Building”, Jason Sudeikis – “Ted Lasso” – câștigător

Cea mai bună actriță în rol secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune: Jennifer Coolidge – “White Lotus”, Kaitlyn Dever – “Dopesick”, Andie MacDowell – “Maid”, Sarah Snook – “Succession” – câștigătoare, Hannah Waddingham – “Ted Lasso”

Cel mai bun actor secundar într-un serial, miniserie sau film de televiziune: Billy Crudup – “The Morning Show”, Kieran Culkin – “Succession”, Mark Duplass – “The Morning Show”, Brett Goldstein – “Ted Lasso”, Oh Yeong-su – “Squid Game” – câștigător.